Dünyada sadece resmi dil olarak 54 ülkede konuşulan İngilizce ayrıca en çok konuşulan yabancı dil (ikinci dil) durumundadır. Aynı zamanda. Hemen hemen dünyanın yarısı ingilizce biliyor demek yanlış olmaz.

Evrensel dil İngilizce de denilebilir. Hemen hemen hayatın her alanında eğitimde, üretimde, pazarlamada, satışta İngilizce ile karşılaşıldığı için öğrenmek neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Hazır çorbadan tutun da kişisel bakım ürünlerinin üzerine kadar her yerde İngilizce yazması İngilizceyi anlamamızı gerekli kılmaktadır. Teknoloji ürünlerinin hemen hemen hepsinde İngilizce yazar. Bu örnekler çoğaltılabilir.

Ayrıca yüzyılımızda küreselleşme ve teknolojinin hızlı ilerlemesi nedeniyle dünya küçülmüş ve ülkeler arası iletişimi sağlamak için İngilizce bilmek faydalı hale gelmiştir. Eğitim ve tatil için Türkiye dışındaki ülkelere gidildiği kadar dünyanın tüm ülkelerinden de Türkiye’ye tatil ve eğitim amaçlı seyahatler yapılır olmuştur. Bu nedenle temel İngilizceyle bile gelen veya gidilen yerdeki insanlarla anlaşmak kişiye renk katmakta ve fayda sağlamaktadır. İngilizce konusunda hassas davranıp çocukları küçük yaşta İngilizce öğretimine başlatmakta, hem kolay öğrenmeyi hem de ufuklarının genişlemesi açısından yarar görülmektedir.